м.Львів, вул. Городоцька, 128, оф. 2

Блискавкозахист

Що таке блискавкозахист будівель та споруд?

Система Блискавкозахисту (LPS) – це комплексна система, що використовується для зменшення матеріальної шкоди при ударі блискавки в будівлю.

Система блискавкозахисту складається із зовнішньої та внутрішньої систем блискавкозахисту.

Зовнішня система блискавкозахисту – це частина системи блискавкозахисту, що складається з блискавкоприймачів, доземних провідників і уземлювачів.

Внутрішня система блискавкозахисту – це частина системи блискавкозахисту, що складається з системи вирівнювання грозових потенціалів і (або) пристроїв захисту від імпульсної перенапруги.

Навіщо потрібен блискавкозахист?

Блискавка – вражаюче красиве і водночас дуже небезпечне природне явище.

Безпосередня небезпечна дія блискавки – це пожежі, механічні пошкодження, травми та загибель людей і тварин, а також пошкодження електричного й електронного устаткування.

Незалежно від того, яку конструкцію та висоту має спорудження або будинок, вони однаково схильні до ударів блискавки. При влучанні блискавки в будинок, у якому не передбачено зовнішнього захисту від неї, величезна енергія блискавки спричиняє руйнування і пожежі. Якщо блискавка потрапляє прямо в будівлю, то відбувається нагрів у місці удару, що призводить до займання.

Зовнішня система блискавкозахисту призначена для того, щоб:

 • вловлювати прямий удар блискавки в будівлю (з блискавкоприймачем);
 • безпечно проводити струм блискавки в землю (використовуючи доземні провідники);
 • розсіювати струм блискавки в землі (використовуючи заземлюючі пристрої).

Внутрішня система блискавкозахисту призначена для вирівнювання потенціалів у струмопровідних комунікаціях та для захисту електричного й електронного обладнання.

Основним пристроєм внутрішнього блискавкозахисту є ПЗІП (Пристрій Захисту від Імпульсних Перенапруг).

У виробничих та комерційних приміщеннях при потраплянні в них заряду блискавки може повністю вийти з ладу обладнання включно із системою сигналізації та захисту. У таких випадках доводиться витрачати великі суми на ремонт або повну заміну технічного потенціалу підприємства.

У приватних житлових будинках та багатоповерхівках встановлення обладнання, яке б забезпечувало захист від блискавки, є обов’язковою вимогою, регламентованою будівельними нормами та правилами.

Будова зовнішньої системи блискавкозахисту дуже проста і складається з:

 • блискавкоприймача;
 •  струмовідводу;
 •  заземлювача.

Блискавкоприймач має бути найвищою точкою споруди. Саме він першим перехоплює небезпечний розряд блискавки. Блискавкоприймачі можуть бути вертикальними (у вигляді стрижнів) та горизонтальними (блискавкоприймальна сітка, натягнуті троси). Вертикальний стрижневий блискавкоприймач мотнується до найвищої точки споруди (наприклад, до димара).

Струмовідводи. Небезпечний грозовий розряд від блискавкоприймача передається через струмовідводні спуски до заземлювача. Найчастіше матеріалом для струмовідводів служить оцинкований або обміднений дріт із площею перерізу не менше 50 мм2. Струмовідводи прокладаються так, щоб шлях до землі був найкоротшим. Кріпляться вони до стіни або до водостічних труб спеціальними тримачами та затискачами. Має бути не менше двох струмовідводів.

Заземлювачі. Наступним елементом є заземлення для стікання небезпечного струму блискавки. Заземлення блискавкозахисту складається зі штучних заземлювачів (найчастіше це стрижні з оцинкованим чи мідним покриттям), що розташовані у ґрунті (наприклад, з’єднані муфтами стрижні), або горизонтально (наприклад, плоский провідник розміром 25х4 мм). Заземлювачі повинні виготовлятися зі стійких матеріалів, ефективно працювати у різних умовах вологості та кислотності ґрунтів.

Компанія “Ін-Поінт” виконує повний комплекс по проєктування і монтажу систем блискавкозахисту на об’єктах різної складності:

 • проведення досліджень на об’єкті;
 • підготовка технічного завдання на розробку робочого проєкту;
 • виконання робочого проєкту;
 • постачання матеріалів та монтаж блискавкозахисту;
 • проведення електротехнічних вимірів і видача виконавчої документації Замовнику;
 • проведення ревізії-огляду наявної системи блискавкозахисту.